wtorek, stycznia 15, 2008

X - Mal DeutschlandOto kolejne płyty spod znaku 4AD. Zespół X-Mal Deutschland powstał w 1980 roku w Niemczech. Założony został przez piątkę dziewczyn, wśród których niekwestionwaną liderką była wokalistka Anja Huwe. Dla wytwórni 4AD grupa nagrała parę singli i dwie płyty
długogrające, które dzisiaj zaprezentuję. Pierwsza z ich to "Fetisch", wydana w 1983 roku. Płyta jest niesamowita. Zimna, surowa mieszanina dźwięków, pozornie chaotyczna, tworząca niesamowity nastrój grozy i samotności. Całość jednak brzmi fantastycznie. Stylistycznie album przypomina trochę wczesne nagrania Siouxie And The Banschees. A jednak jest to zupełnie inna muzyka. Ciekawostką jest, że na obydwu prezentowanych płytach Anja śpiewa w swoim ojczystym języku, czyli po niemiecku, a jednak grupa zdobyła sporą popularność na Wyspach.


1. Qual
2. Geheimnis
3. Young Man
4. In Der Nacht
5. Orient
6. Hand In Hand
7. Kaempfen
8. Danthem
9. Boomerang
10. Stummes Kind
11. Qual (12" Remix)
12. Zeit
13. Sehnsucht

Skład:
Vocals Anja Huwe
Keyboards Fiona Sangster
Bass Wolfgang Ellerbrock
Guitars Manuela Rickers
Drums Manuela Zwingman

Druga płyta zatytułowana "Tocsin" zostaje wydana w 1984 roku. Muzyka na niej zawarta jest już bardziej dojrzała i dopracowana. Wystarczy posłuchać rozpoczynający album utwór "Mondlicht". Na swój sposób przebój. Słuchając tej płyty dochodzę do wniosku, że miała ona ogromny wpływ na nasz rodzimy Closterkeller, szczególnie pierwszą płytę -"Purple". Nawet pisownię swojego imienia ANJA Orthodox wzięła od Anji Huwe.
Te dwie płyty X-Mal są niewątpliwie jednymi z najważniejszych w dorobku wytwórni Ivo Watts-Russela. Nie można ich nie znać.


1. "Mondlicht"
2. "Eiland"
3. "Reigen"
4. "Tag fur Tag"
5. "Augen-Blick"
6. "Begrab Mein Hertz"
7. "Nachtschatten"
8. "Xmass in Australia"
9. "Derwisch"
10. "Incubus succubus II"
11. "Vito"
Skład:
* Vocals: Anja Huwe
* Guitars: Manuela Rickers
* Keyboards: Fiona Sangster
* Bass: Wolfgang Ellerbrock
* Drums: Petter Bellendir (oprócz "Incubus succubus II" and "Vito"), Manuela Zwingman

Fetisch
Tocsin

6 komentarzy:

AtmoSphEre pisze...

pass: atmosphere

Anonimowy pisze...

Zawsze gdy już myślę, że atmosphere porzucił pisanie bloga to wtedy pojawia się coś nowego ;)
X

Threepio pisze...

Można wyłapać jeszcze jeden związek polskiej muzyki indie i X-Mal Deutschland : wystarczy posłuchać utwór "Głupi Numer" grupy Madame{ten ze singla "Może Właśnie Sybilla"} a potem płytę "Tocsin" /te zadziwiające podobieństwo w brzmieniu jak i zapewne w wokalizach R.Gawlińskiego zauważył od razu w 1985r Paweł Sito prowadząc jedno z wydań LP Rozgłośni Harcerskiej.....
Co do niemieckiej Anji to była rewelacyjna,na niej moim skromnym zdaniem opierała się siła zespołu ,ach ten silny i perekcyjny wokal!!!/mimo iż była blondynką od pierwszego przesłuchania stała się moją ulubioną "niezależną" wokalistką/
Efektem tej fascynacji jest posiadanie przeze mnie ich następnej płyty "Vivy" choć to album wydany przez duży koncern/w związku z tym niestety bardziej popowy/ i w Polsce przełomu lat 80- i 90-tych nieosiągalny. A mój ukochany,transowy utwór "Danthem" z "Fetisch" mógłby nawet ozdobić jeden z klasycznych filmów Fritza Langa. Tak,dla mnie byli lepsi niż inna znakomita kapela i....protoplasta tego brzmienia brytyjski band Siouxsie And The Banshees ,fachowcy sądzą jednak inaczej.Pozdrawiam, nawet ich.

Damián pisze...

Music is a powerful bond that unites to the people who live in distant
countries in a single hug. I congratulate you by your blog, is
excellent. Greetings from Argentina

Anonimowy pisze...

Fantastic blog! Thank you.

Threepio pisze...

Trochę nie na temat.Zbliża się premiera /pierwszej od kilkunastu lat!/ płyty zespołu The B-52's.Ta niezwykle energetyczna i nieszablonowa grupa ze Stanów Zjednoczonych jest zupełnie nieobecna na polskich blogach.Trochę to dziwne i smutne zarazem. Kto będzie pierwszy?Pozdrawiam.